מצא את השטיח שלך!
ייעוץ אצלך בבית לפגישת ייעוץ

טעויות נפוצות

השארת פרטים מהירה:

בואו נודה, כי עולם השטיחים תמיד נראה לנו כעולם נסתר, לא מובן, וקשה להבנה. על מנת למנוע מכם טעויות בעת רכישת שטיח בעבודת יד, ולקרב אתכם לעולם שלי, ריכזתי עבורכם את חמשת הטעויות הנפוצות ביותר שיש לרובכם בקשר לשטיחים:

 
1." שטיח בעבודת יד הוא בעל ערך יותר משטיח באריגת מכונה" – טעות. נכון כמובן שיש לשטיחים באריגת מכונה את המיגבלות שלהם, עמידות נמוכה יותר, ערך מכירה לאחר השימוש נמוך יותר, סוחר השטיחים האמין ביותר יאמר לכם כי שטיח הנארג בעבודת יד לא בהכרח מבטיח עמידות גבוהה יותר לאורך זמן לעומת שטיח באריגת מכונה. למעשה, אחת הבעיות הגדולות של ענף השטיחים היא העובדה שכיום מיוצרים כל כך הרבה שטיחים בעבודת יד במסות גדולות, באיכות ירודה ביותר, שלבסוף נמכרים במכירות פומביות למיניהם או בשווקים ואפילו בחנויות ידועות המערבבות שטיחים איכותיים עם שטיחים נחותים ברמתם. הסיבה לנחיתותם היא בדרך כלל איכות הצמר, אם מכיוון שהוא יבש, שביר, שפשוט אינו מתאים לאריגת מכונה! בעוד שטיח עבודת יד באיכות ירודה ייראה אטרקטיבי ללקוח, העובדה היא, כי שטיח באריגת מכונה, באותה רמת מחירים יהיה קנייה נבונה יותר !
 
2. "ככל ששטיח בעבודת יד ישן יותר, ערכו גבוה יותר" – טעות. רק מכיוון ששטיח ישן, אינו אומר שערכו גבוה יותר מחדש. על מנת להעריך שטיח בעבודת יד, קודם כל בוחנים את סוג השטיח, מצבו, עד כמה הוא שכיח או נדיר, מורכבות הדוגמא, ויותר מכך, הביקוש אליו. שוק השטיחים העתיקים מאוד מורכב. ערך אינו פונקציה של גיל. נקודה.
 
3. "שטיחים פרסים הינם השטיחים הטובים בעולם" – טעות. בעוד הרבה שטיחים בעלי ערך גבוה מגיעים מאיראן, קיימים לא מעט מקומות שבהם אורגים שטיחים, אשר אם משווים "קשר לקשר", הינם שווים או אפילו בעלי ערך גבוה יותר משטיחים פרסים. לכן כששואלים היכן מייצרים את השטיחים הטובים ביותר, התשובה היא שבכל מקום בו אורגים שטיחים, אורגים שטיחים טובים ושטיחים גרועים !
 
4. " ככל שהצפיפות גבוהה יותר, השטיח טוב יותר " – טעות ( אתם ודאי מופתעים ). בעוד הצפיפות, מספר הקשרים מצביעים על איכות, זה אינו יכול להיות הגורם היחיד שמצביע על איכות השטיח. אתן דוגמא כיצד צפיפות, או מספר הקשרים של שטיחים מסויימים, אם נשפוט ע"פ מאפייןזה, עלול להטעות. נייחס את הצפיפות לאיזור בו נארג השטיח. למשל, מספר הקשרים של שטיח נאין פרסי לעומת שטיח פשאוור ( אתם מכירים אותו כשטיח "זיגלר" ). "זיגלר" בעל 250 KPSI (מספר הקשרים לאינטש מרובע), נחשב למאוד מיוחד ובעל מספר קשרים מאוד יוצא דופן לסוג זה של שטיח. אולם, שטיח נאין עם 250 KPSI יהיה באיכות מאוד נמוכה. 
למעשה, מספר הקשרים לעומת גורמים אחרים כגון איכות הצמר, מורכבות הדוגמא, ואפילו טעויות וגלישה של צבע, ייחשבו בעלי משקל רב יותר כאשר נירצה להעריך שטיח. אני קורא ל"מספר הקשרים", "מספר השקרים" בהם משתמשים סוחרים למכור לכם שטיח !
 
5. "העובי של השטיח, אם הוא דק או עבה, קובעים את איכותו " – טעות. גובה הפלומה כמעט ואינו מרמז על ערך השטיח. הרבה חושבים כי, מכיוון שהשטיח גבוה יותר, השתמשו ביותר צמר, ביותר חומר גלם, ולכן ערכו גבוה יותר. זו טעות. לעומת זה, הרבה סוחרים טוענים, כי ככל שהשטיח דק יותר, זה מרמז על מספר קשרים גדול יותר. שוב, טעות. שטיח בעל מספר קטן של קשרים, אשר פלומתו נחתכה נמוך, ייצור מעין דוגמא "פיקסלית", כשל מסך טלויזיה. לעומתו, שטיח בעל מספר רב של קשרים, עם פלומה גבוהה, יראה דוגמה מעורבבת, מרוחה. המסקנה היא שעל מנת ליצור איזון נכון בין מספר הקשרים וגובה הפלומה, יש על האורג את האחריות להעריך במדוייק ולמצוא את המאפיינים האופטימליים בהתחשב בדוגמא של השטיח, לפני שמחליטים לגזום את השטיח, ולקבוע את גובהו.
 
אני חושב שלעת עתה זה לא מעט עובדות הדורשות מחשבה והפנמה. לאט לאט, תוכלו להבין בשטיחים לא פחות ממני. אני מבטיח, את כל הידע שלי, אעביר אליכם.
 
בברכה
דויד עובדיה

אולי יעניין אותך גם...

חברת קידום באינטרנט חברת קידום באינטרנט