מצא את השטיח שלך!
ייעוץ אצלך בבית לפגישת ייעוץ

סוגי צמר

השארת פרטים מהירה:

הדבר הכי חשוב לפני שבוחרים שטיח, הוא לדעת באיזה סוג צמר מדובר. כמו כל דבר בחיים, איכות מתחילה בחומר הגלם של אותו מוצר. אז לפני שבכלל נכנסים לכל עניין ה"צפיפות", "פרסי, תורכי, הודי וכו'" יש  להבין  בחומרי הגלם המרכיבים את השטיח. חומר הגלם המרכזי הוא צמר. אז נתחיל ונאמר שבאופן כללי, ש"מדרגים" צמר ע"פ האורך של כל שערה בודדת.
 
קיימים שני מרכיבים מרכזיים הקובעים את איכות הצמר. 1. אורך כל שערה בודדת של הצמר 2. המיקום ממנו השערה נגזזה אצל החיה. בדרך כלל, הצמר הדק ביותר והטוב ביותר נמצא בצוואר, בבטן, ובזרועות של הכבשה. לא רק שהצמר הזה דק, אלא מאוד רך ובעל שמנוניות גבוהה. גורמים נוספים המשפיעים על איכות הצמר הם אקלים, הסביבה הטבעית, הגובה, ואפילו הצמחיה בה רועים הכבשים.
סוחרים רבים טוענים לסוגים מסויימים של סיבים של שטיח העשוי להיות שקר. אז כדי לעשות קצת סדר, ושלא תיפלו בפח, להלן כמה מושגים והסבר קצר כיצד לזהות את סוג הצמר:
 
  • צמר: תרגום פשוט של צמר, הוא שיער הנילקח מחיה. צמר לרוב נגזז מכבשים, וכן מעיזים או אפילו גמלים. הדרך הטובה והיחידה לזהות אם השטיח שלך עשוי צמר היא פשוט לאחוז בסיב מסויים, ולישרוף אותו. הריח הוא של "חיה". ניתן לזהות זאת בקלות.
  • צמר מת: לצערינו, צמר שביר, גס, ובאיכות נמוכה משמש לעשיית שטיחים מסחריים רבים הנארגים בכמויות גדולות. סוגי צמר אלו ינשרו בכמות רבה מאוד, ויותירו את השטיח חסר חיים לאחר זמן לא רב. "צמר מת" הוא בדרך כלל הפסולת הנותרת מסירוק של צמר בעל ביסים ארוכים ובאיכות טובה.
  • צמר ניו-זילנדי: צמר ניו זילנדי טיפוסי ידוע באורך הסיב הארוך שלו, ומגע רך וטבעי. הסיבה לכך היא הן הגובה בו הכבשים רועות והן הצמחיה הזמינה עבור העדר. זה די שכיח ששטיח יהיה עם צמר ניו זילנדי וצמר מקומי גם יחד, על מנת להוריד את עלויות הייבוא ואת עלויות החומר כמובן.
  • צמר גאזני (GHAZNI) – בדרך כלל נמצא בשטיחי פשאוור (PESHAWAR) , או שטיחי ה"זיגלר" הנארגים באיכות גבוהה בלבד.  הצמר מגיע ממרעה של כבשים מהרי אפגניסטאן. הצמר רך אך עם זאת קשה למגע. בהתחשב באופן שמעבדים את הצמר, צמר הגאזני, לאחר שגוזמים את פלומת השטיח, חלקלק ( כמעט שמנוני), עם מגע קשיח וחזק.
  • צמר Semi-Worsted : זהו צמר בעל איכות אחידה, המוחזר לאחר תהליך הסירוק. לאחר שהצמר מסורק, סיבים טובים יותר, רכים יותר וארוכים יותר מופרדים מסיבים קצרים יותר ורצויים פחות. המושג Semi-Worsted מתייחס לצמר שנוצר באחת משתי הדרכים הבאות: או שזהו צמר ברמה מאוד גבוהה (לאחר שהופרד מצמר ברמה בינונית או נמוכה), או שזהו צמר ברמה גבוהה שהופרד מרמה נמוכה, ולאחר מכן מעורב עם צמר ברמה בינונית.
  • צמר Worsted : צמר זה מתייחס לתהליך של סירוק של צמר באיכות מצויינת והפרדתו מצמר באיכות גבוהה, בינונית ונמוכה, הנקבעת ע"פ אורך הסיב או רמת הסיכוך. לאחר שהצמר מסורק, הסיבים הטובים ביותר, הארוכים ביותר נקראים "Worsted". 
  • צמר קורק (Qurk / Kork) : צמר שנגזז מהצוואר, הבטן או הזרועות החלק הפנימי של הזרועות של הכבשה. הוא בד"כ נחשב לצמר הטוב ביותר , מכיוון שהוא משובח, דק, ו ובעל סיבים ארוכים. צמר קורק בד"כ מיועד לשטיחים בעלי אריגה מצויינת בלבד, וכן, בשטיחים בעלי צפיפות מאוד גבוהה, כגון שטיח איספהאן או נאין. המראה של הצמר הזה הוא כמעט ללא פיניש מיוחד, ובעל פלומה נמוכה ,מוצקה ורכה מאוד.
  • צמר פשמינה : צמר פשמינה לקוח באופן אקסרלוסיבי מהפרווה של כבשים מהרי ההימליה ! הצמר מרגיש כמו משי, בעל סיבים ארוכים, ומאוד נדיר להיתקל בו בשטיחים המיובאים מארצות המייצרות שטיחים. צמר הפשמינה מאוד רך, מאוד מבוקש, ומאוד יקר.
  • אנגורה : צמר האנגורה נגזז  מכבשה מזן אנגורה. האנגורה בד"כ מאוד איכותי, בעל סיבים ארוכים ובעל מראה ומגע של משי. שטיחים העשויים צמר אנגורה מאוד לא נפוצים, מכיוון שהאנגורה מאוד יקר. כאשר נתקלים בשטיח עשוי אנגורה, יש לבדוק את עמידות הצבעים. מאוד שכיח שהצבעים "גולשים" בסיבים מסוג זה.

אולי יעניין אותך גם...

חברת קידום באינטרנט חברת קידום באינטרנט